top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

DUVARLARDA HAREKET VAR

Bahçe duvarları; bazen sınırlandırıcı, bazen teraslamalarda istinat amaçlı, bazen sadece dekoratif bir donatı… Taş duvar, betonarme duvar, tuğla duvar; kullanılan malzeme ve fonksiyonuna göre çeşitlilik gösterse de özellikle İslam Bahçelerinde mahremiyet beklentisinin ön planda olmasıyla, sıklıkla yüksek duvarlar görülmektedir. Modern bahçelerde ise fonksiyonel duvarlara estetik formlar kazandırılarak, tehditten fırsat yaratmak iyi bir tasarımcının elinde...

Bu nedenle, yüksek duvarlarda en çok kullandığım birkaç çözümü size bahsetmek istiyorum.

  1. Bitkilendirme ile yapısallığı yumuşatma: Duvar yapısallığı nedeniyle dominant bir karaktere sahiptir. Uyumlu bir bitkilendirme ile duvarın yapısallığı yumuşatılabilir.

  2. Su öğesi ile hareket kazandırma: Bahçenizde bulunan süs havuzlarında ses ve görsel zenginlik katmak için duvarın sunduğu kot farklılığından yararlanılarak suyun dikeyde akışı sağlanarak hareket kazandırılabilir.

  3. Oturma alanı oluşturma: Oturma alanlarında genellikle arkamızda kalan cephenin kapalı olmasını isteriz. Kendimizi güvende hissettirir fonda kalan duvarlar.

  4. Estetik duvarlar: Lazer kesim paneller, doğal taş kaplamalar, dikey bitkilendirmeler ile düşey alanda estetik formlar yaratılarak bahçenize hareket kazandırabilirsiniz.

Tekdüze duvarların sınırlandırılmış hissinden kurtulmak için duvarlarınıza hareket katın, bahçenize keyif katın…

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page