top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

BİTKİNİ SEV, ONU BESLE.

Bitkilerimiz, bahçelerimizin canlı varlıkları… Ve haliyle canlı olmalarındandır, tıpkı insan gibi onların da besine ihtiyaçları vardır. Bitkiler besinlerini büyük oranda kökleriyle topraktan alarak yaşamlarını sürdürürler. Bu nedenle bahçenizin toprak kalitesi oldukça önemlidir.
Verimli, organik maddece zengin, inorganik yapısı bitki gelişimine uygun toprak yapısına sahip alanlarda bitkilerimizin beslenmesi açısından pek sorun yaşamasak da kalitesiz ve besince fakir toprağa sahip alanlarda, toprağın kalitesizlik seviyesine göre; sahaya verimli toprak getirerek toprak takviyesinde bulunuruz veya gübreleme yöntemiyle mevcut toprağı verimli hale getiririz.Bunun yanında toprağın sadece besin değerleri değil fiziksel ve kayaç yapısı da oldukça önemlidir. Kumul alanlar geçirimli özelliğe sahipken killi alanlar geçirimsiz olmaları nedeniyle bitkinin kök gelişimin zorlanmasına ve su altında kalmasına sebep olacağı bilinmelidir.


Her şeyden öte killi toprakta gelişim gösterebilen veya geçirimli ve taşlık zeminde yaşam sağlayan bitkilerin de olduğunu göz önüne alır isek toprak yapımızın bitki türü seçimimizde önemli derecede bizi yönlendirdiğini belirtmek isterim.


Toprak yapınızı anlamaya çalışırken mutlaka 50-60 cm alt toprağa kadar inerek değerlendirme yapmanızı tavsiye ederim. Yüzeyde 10-20 cm kalınlığında verimli ve temiz bir toprak görseniz ve alt katmanlarda aman zaman molozla ya da kayalarla karşılaşabilmekteyiz.


Sonuç olarak; toprak besin değeri yetersiz olan alanlarda ve verimli toprak olsa da besin değerleri zamanla azalabildiği için tüm sahalarda, mutlaka dönemsel gübreleme yapılmalıdır.


Besin takviyesi ihmal edilmeden düzenli besin sağlanan bahçelerin bitkileri hem daha can aldı gözükmekte, hem gelişim sürecini daha sağlıklı ve homojen sağlamakta, hem hastalıklara karşı direnç göstermekte hem de çiçekliliği daha kalıcı meyveleri daha bol olmaktadır.


Bitkilerimiz bizim kıymetli canlılarımızdır; onları sevin, onları besleyin…

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page