top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

VİLLA BAHÇELERİNDE SOLİTER AĞAÇ KULLANIMI

Peyzaj çalışmalarımızda sıklıkla yer alan bitki gruplarındandır ağaçlar. Bazen gölge yapması için, bazen perdeleme için, bazen arberatum oluşturmada, bazen de soliter kullanımıyla vurgu algısını sağlamak için kullanırız projelerimizde. Özellikle villa bahçeleri küçük ve orta ölçekli bahçeler olduğu için soliter ağaç kullanımı daha yaygındır.

Villa girişlerinde ya da köşe alanlarda soliter olarak kullanabileceğimiz ağaçların yine bu bahçelerin küçük ya da orta büyüklükte olmasından dolayı kullanabileceğimiz ağaç türleri de sınırlıdır. Lakin ağaç dediğimiz bitkilerin bir çoğu, özellikle yaprak dökenler, büyük taçlar yapmaları nedeniyle daha geniş gelişim alanı istemektedir.


Baharın gelmesi nedeniyle size bahar ve yaz aylarında çiçeklenen, renkli çiçekleriyle göz kamaştıran ve küçük-orta ölçekli peyzaj alanlarına da uygun olan üç ağaç önermek istiyorum.


Cıvıltılı renkli çiçekleriyle nam salmış bu ağaçları soliter kullanarak hem ağacın değerinde yer almasını hem villanıza değer katmasını sağlarken sizin için de seyri keyif verici bir manzara oluşturacaktır.


Erguvan Ağacı (Cercis siliquastrum)

Erguvan ağacı, kışın yaprak döken bir tür olup yapraklanmadan önce çiçeklenmesi sayesinde hoş bir görüntü sağlamaktadır. Nisan-mayıs aylarında çiçeklenmesiyle dekoratif bir görüntü kazanır. Biblomsu görüntülü gövdesinde açan erguvan kırmızısı çiçekleri ile insan psikolojisinde enerji ve dinamik etki sağlamaktadır. En fazla 10 metreye kadar boy yapan Erguvan ağacı, küçük alanlarda, kapı girişlerinde heykelimsi görüntüsü ile soliter kullanımında estetik etki sağlamaktadır.


Tüylü Yalancı Akasya (Robinia hispida)

Hava kirliliğine, soğuğ, kuraklığa karşı kanaatkar olmasına karşı hoş görüntüsü ile sadece problemli sahalarda değil, villa bahçelerinde dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Yalancı akasya türlerinden olan tüylü yalancı akasya, pembe ve beyaz çiçekli olanları vardır. Haziran-temmuz aylarında çiçekli gördüğümüz tüylü yalancı akasya ağacının hem soliter hem gruplar halinde kullanımı mümkündür.


Oya Ağacı (Lagerstroemia andıca)

Oya ağacının hem ağaççık formlu hem de tijli formu bulunmaktadır. Pembe çiçekleriyle resmen bahçenizde ilgi odağı oluşturacaktır. 4-5 metre boylarında gördüğümüz oya ağacı eflatun, pembe, furya, kırmızı gibi renklerde çiçek açan formları vardır. Genellikle temmuz-ağustos aylarında çiçeklenmektedir. Çalı formlusu 1m boylarında kalmaktadır.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page