top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

RENGARENK YERÖRTÜCÜLER

Peyzaj uygulamalarımızda toprak yüzeyinin örtülmesini isteriz; genellikle bitkiyle, bitki uygulamadığımız yerlerde ise malçlama uygulaması yaparız. Burada amaç, toprağın yabani otla örtülmesini engellemek, tesviyesinin bozularak çamurlu kötü bir görüntü oluşmasını engellemek ve en önemlisi estetik bir görüntü yaratmak… Basılabilir olmasından, alışkanlıktan ve uygulama kolaylığındandır, genellikle yerörtücü olarak sıklıkla çim bitkisi kullanılır. Buna karşın güzel hoş renkli çiçekleriyle bahçede albeni yaratan renkli yerörtücülerimiz de vardır.


Çim bitkisinin bakımının zorluğundan dolayı ve özellikle tekdüzeliği kırmak için tercih ettiğimiz ihtişamlı, çiçek açan yerörtücülerimizden en çok tercih ettiklerimi paylaşıyorum:


  1. Obrezya (Aubrieta x cultorum): Baharda ihtişamlı renkleriyle zemini halı gibi örten obrezya, ayrıca yayılıcı etkisi sayesinde duvarlardan sarkarak dikeyde de hoş bir görüntü sunar. Eflatun, pembe, mor, kırmızı, mavi renklerde çiçeklenebilen obrezya, ister fideden ister tohum ile çoğaltılması mümkündür. Kış soğuğuna dayanıklıdır. Killi toprakları pek sevmediği için geçirimli toprak kullanılması oldukça önemlidir. Çim yerine iyi bir alternatif olması yanı sıra eğimli, taşlık alanlarda gelişebilmesi de obrezyanın tercih edilmesi için önemli sebepler arasındadır.

  2. Buz çiçeği (Aptenia cordifolia): Göz alıcı çiçekleriyle çokça tercih ettiğimiz diğer bir yerörtücümüz; buz çiçeği… Obrezya gibi yayılıcı olduğu için geniş alanlarda yer örtücü olarak kullanılması oldukça uygundur. Kırmızı, pembe renklerinde çiçeklendiği görülür ve bu can alıcı renkler yine bahçeye yaz geldiğini anımsattırıcı etkisiyle sıklıkla tercih edilir. Ayrıca tuza dayanıklı olması nedeniyle deniz kenarında peyzaj uygulamalarımızda tam anlamıyla bir kurtarıcıdır. Görkemli çiçekleri ile peyzaj alanlarında heyecan verici bir görsellik sağlar. Tek dezavantajı suyu sevmesidir ki sulama sisteminiz var ise yine rahatlıkla bahçelerinizde uygulayabileceğiniz bir tür olarak listede yer alabilir.Yaz aylarında çiçeklenen buz çiçeği soğuğu çok fazla sevmez geceleri yapraklarını kaparlar.

  3. Dağ mayasıl otu (Ajuga reptens): Morumsu mavi çiçekleriyle 10-20 cm kadar boy yapan dağ mayasıl otu, diğer yer örtücülerin aksine dikey büyüme yaptığını görüyoruz. Kaya bahçelerinde ve yerörtücü olarak kullandığımız dağ mayasıl otunu doğada da görmemiz mümkün. İlkbahar ve erken yaz aylarında çiçeklendiğini gördüğümüz bu kanaatkar bitkinin alacalı melezleri de karşımıza çıkmaktadır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page