top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

MONOTON ÇİT BİTKİLERİ YERİNE ÇİÇEKLİ ÇİT BİTKİLERİ

Bahar aylarının gelmesiyle bitkiler uyanmaya başlar, çiçeklerini bize gösterir... Rengarenk çiçekleriyle bahçelerimize hoş bir görsellik katar ve enerji verir bizlere. Genellikle çiçekleriyle renk katmak için mevsimlik veya soğanlı bitkileri kullansak da çalı gruplarından da çiçekleriyle göz kamaştıran bitkiler oldukça fazladır.


Bahçelerimizde sıklıkla çit bitkisi olarak yeşil formlu, her dem yeşil, haliyle tekdüze bitkilere yer veririz. Çit formunda da hareket sağlamak için çit amaçlı kullanılabilen ve güzel, renkli çiçekleriyle de bahçelere hareket katan bitkilerden bahsetmek istiyorum.1. Polygala Myrtifolia (Süs otu):

Poligala ya da diğer adıyla süt otu bitkisi pembe, leylak çiçekleriyle bahçenize hareket katacaktır. Ilıman ve nemli alan bitkisi olması nedeniyle bahçelerinizin sıcak ve nemli haline uyum sağlayacaktır. Çabuk gelişim göstermesi sayesinde çit amaçlı kullanımınızda vazifesini hızlı bir şekilde yerine getirecektir. Toprak seçiciliği olmayan poligalanın gölge yerlere dikilmemesi gerekmektedir.2. Ruellia brittoniana (Meksika petunyası):

Ilıman bölge bitkisi olan Ruhelya diğer adıyla Meksika Petunyası, budamaya elverişli olması nedeniyle çit bitkisi olarak kullanılmaya oldukça uygundur. Mor, pembe çiçekleriyle monoton çit görüntüsünü kırarak kullanım alanı oluşturur kendisine. Sert budamaya da uygun olması nedeniyle çit formunda boyunu dilediğiniz gibi kullanmanızı sağlar. Güneşi ve nemli ortamları sever; Ege Akdeniz bölgesi için oldukça elverişli bir bitkidir. Önemli hususu ise soğuklarda dona karşı korunması gerekmektedir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page