top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

MÜSTAKİL BAHÇELERİN EFEKTİF KULLANIMI

Peyzaj mimarlığının yüzlerce tasarım konularından yalnız biridir müstakil bahçeler. Fakat en çok da müstakil bahçeler üzerine biliniriz. Villa bahçeleri, teraslar, balkonlar, apartmanların bahçe katı daireleri…Pandemi süreciyle müstakil konutlara da müstakil bahçeli yapılara olan ilgi artmıştı. Konut müstakil olmasa da, müstakil bahçesi olan; terası olan, büyük balkonu olan meskenler daha bir revaçta son günlerde.


Peki pandeminin getirdiği zorunlulukla sosyalleşmeden bireyselleşmeye geçen yaşam biçimimizde müstakil bahçelerimizi nasıl efektif kullanabiliriz? Nedir müstakil bahçeyi efektif kullanmak?


Bir müstakil bahçede mekansal açıdan neler bulunmalıdır?

Müstakil bahçeler için bulunmalıdır, yerine bulunabilir ifadesi daha doğrudur aslında. Çünkü bahçe sizin, kullanma hakkı sizin, tamamen kişisel kullanım amaçlarınıza göre şekillendirilecek bahçeniz. Biz tasarımcılar sizlere alternatifler sunarız, siz ise kendi zevkinize göre, özgün mekanları tercih edersiniz. Önemli olan size özgün olması ve aradığınız herseyi bahçenizde bulabilmenizdir.


  • Müstakil bahçeler yüksek ölçüde estetik algısı içermelidir: Peyzajın gerçek anlamı “Manzara” demektir. Haliyle peyzaj alanlarında manzara noktaları yaratılması oldukça önemlidir. Birey dinlenme alanındaki bahçe mobilyasına oturduğunda doyurucu bir manzara noktasını yakalayabilmeli. Ya da sabah kalktığında, penceresinden bahçesine baktığında, gözlemleyeceği güzel manzara alanları güne iyi başlamasını sağlamalı.


  • Müstakil bahçelerde kullanıcının vakit geçirebileceği aktiviteler içermelidir: ister sportif faaliyet olsun, ister oyun, isterse hobi… Müstakil bahçeler vakit geçirebileceğimiz özellikle bedelsel ve zihinsel aktivitelerimizi gerçekleştirebileceğimiz mekanlar olmalı. Özellikle evde çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız varsa… Yemyeşil çim sahanızın ortasına küçük bir kale yerleştirip oğlunuzla futbol oynadığınızı düşünün ya da köpeğinizle frizbi… Mini golf sahası oluşturup dostlarınızla keyifli bir müsabaka yaptığınızı. Saklambaç, yakalamaca, köşe kapmaca… bunların hepsini bahçenizde yapabileceğiniz rekreatif faaliyetler… Yine sıcak bir günde havuzunuzda yüzebilir, eşinizle satranç turnuvaları gerçekleştirebilirsiniz, kızınız için bir köşeye salıncak kurabilirsiniz… Mangalınızı yakıp aile bireylerinizle havuz başında keyifli ve uzun süren hoş sohbetli yemeklerinizi yiyebilirsiniz… son zamanlarda sıklıkla uyguladığımız bahçenize bar yapıp, dj kabini koyup arkadaşlarınızla parti havasında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

  • Müstakil bahçelerinizde üretin: Toprağın üreygenliğini kullanmadan olmaz asla. Sebze bahçenizde patlıcanınızı, domatesinizi tazecik yetiştirebilirsiniz… Fesleğenden kekiğe aromatik bitkilerinizi büyütüp dünya mutfağının özel yemeklerini yapmayı deneyebilirsiniz. Biberiyenin tezeliğiyle etinize tat katabilirsiniz. Misket limonunuzu dalından kopartıp salatanıza lezzetlendirebilirsiniz..- Müstakil bahçelerin vurgusu, konut ve bahçe girişleri: Konut girişi ve bahçe girişini biz tasarımcılar çok önemseriz. En yoğun kullanılan ve umimileşmiş yerlerdir. Postacısından kuryesine herkes bu aksı kullanır. Misafirlerinizi ilk burada karşılarsınız. Hem estetik hem gırı olmasının gerekliliği olan vurgunun sağlanması için bu alanlarda yüksek estetik içeren peyzaj tasarımları yapılmalıdır. Giriş tüm meskeninizin reklam yüzüdür.


Müstakil bahçelerinizin eğim, cephe, form açısından mekansal planlaması yapılması olukça önemlidir. Örneğin su altında kalan kuzeye bakan ve mutfaktan uzak bir alanın sebze bahçesine dönüştürülmesi ya da hassas bitkilerinizin olduğu alana kale koymanız çok sağlıklı bir çözümleme değildir.


Müstakil bahçenizde keyifli ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page