top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

KIŞIN ÇİÇEKLENEN BİTKİLER

Sonbaharda bitkiler büyük bir değişime girer; kışa hazırlarlar kendilerini. Birçoğu yapraklarını döker, çiçeklerini kaybedeler, büyüme ve gelişim hızları düşer, uyku dönemine hazırlanırlar. Birçok bitki uyku dönemine geçerken kış mevsiminde çiçeklenen de bitkiler vardır. Özellikle kasım ayı, bizlere bunu hatırlatırken çiçeklerini bu zamanda açan bitkileri de görmemizi sağlar. Bu güzel çiçeklerin bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.
  1. Chrysanthemum indicum DC. (kasımpatı)

Kasımpatı yaklaşık 30 tür barındıran, papatyagiller familyasına bağlı bir cinstir. Anavatanı Çin ve Japonyadır. Her dem yeşil ve otsu bitkilerdir. Ilıman bölge iklimini seven kasımpatı Ege bölgesinde de yetiştirilmektedir. Büyük çiçek başlarına sahip olan bu bitkinin çiçekleri birçok farklı form ve renkte olabilir. Peyzajda doğal bahçeler, formal bahçeler, Japon bahçeleri ve tropikal bahçelerde kullanımı tercih edilmektedir.


  1. Antirrhinum majus (Aslanağzı Çiçeği)

Tek yıllık otsu bitkilerdir. Mızrak şeklinde yapraklar, gövdenin etrafında bir spiral şeklinde düzenlenmiş görüntüye sahiptir. Çiçekleri kırmızı, sarı, turuncu, pembe, beyaz renkte açmaktadır. Çiçekleri hoş kokuludur. Güneşli ve yarıgölgeli alanlarda yetişir. Ilıman iklimlerde Ağustos-Eylül gibi ekim yapıldığında kış boyunca çiçek açarlar. Besin maddelerince zengin kireçli topraklarda iyi yetişirler.  1. Viola tricolor (Menekşe)

Kısa boylu otsu bitkilerdir. Yeşil renkli yaprakları uca doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişlidir. Çiçekleri sarı, mavi, beyaz, mor, koyu kırmızı renkte üzeri düz, çizgili veya lekelidir. Aydınlık ortamları seven ılıman iklim bitkileridir. Soğuğa dayanıklıdır ancak don olaylarından etkilenir.


  1. Cyclamen sp. (Sıklamen)

Soğuk sever bitkilerden Cyclamen, sonbahar-kış aylarında çiçek açar. Beyaz, pembe, mor, kırmızı renklerde çiçeklenirken, bazılarının yaprak uçlarının düz, bazılarının ise kıvırcık olduğunu görüyoruz. Aydınlık ve serin olan ortamları severler. Toprağı sürekli nemli tutulmalıdır. Saksıyı serin ve iyi ışık alan bir yere yerleştirip toprağı da sürekli nemli tutarak tekrar çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page