top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

KIŞ BAHÇEM BENİM!

Ekim-kasım aylarının gelmesiyle mevsimsel sıcaklık değişimleri başladı. Yağışların görüleceği, sıcaklığın da düşeceği bir döneme giriyoruz. Hal böyle olunca, bu iklimsel değişikliklere karşı açık yeşil alanlarımızda konforlu vakit geçirmemiz zorlaşıyor.

Bahçede bir kahve keyfi yapayım derken bir anda fırtına çıkabiliyor ve kahvemizin içine tozlar girebiliyor. Ya da güneşleneyim dediğiniz bir anda aniden kara bulutlar çöküp yağış başlayabiliyor.
Açık alanda bulunma istediğimiz kaçınılmazken sıcaklık farkı ve yağış gibi konforumuz için risk teşkil eden hava koşullarına karşı tasarlanacak kış bahçelerimiz kurtarıcı mekanlarımızdır. Evimizin bir uzantısı şeklinde ya da tamamen evimizden bağımsız planlanmış kış bahçelerimiz, konforlu iklim şartlarında açık alan hissiyatıyla vakit geçirmenizi sağlamaktadır.


Kare, dikdörtgen ya da çokgen olarak planlayabildiğimiz kış bahçelerinin formu ve büyüklüğü; kullanım amacınız, alanın müsaitliği ve bahçenin genel formal yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yine kış bahçelerinde, ışığın geçirgenliğinin sağlanması adına, cam ağırlıklı çalışmakta fayda vardır.
Kış bahçeleri aynı zamanda sera amaçlı kullanılabilir. Kışın soğuktan etkilenen bitkilerinizi kış bahçesi içerisine alarak hem bitkilerinizi koruyabilir hem de mekanda bahçe etkisini güçlendirmiş olursunuz.


Ege insanı açık alan sever, tabiatı seyretmek ister; siz en iyisi kış bahçesini bir değerlendirin ve bahçenizde kış bahçesine yer açın derim.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page