top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

KIŞ AYLARINDA BAHÇE BAKIMI

Özellikle ülkemiz gibi dört mevsimin yaşandığı Akdeniz İklim kuşağında yer alan birçok ülkelerinde kış ayları çoktan başladı. Kış mevsimi beraberinde yağışları ve soğukları getirdi.Kış ayının en büyük etkilerini doğanın bir parçası olan bitkiler üzerinde gözlemleriz.

Bahçelerimizde yıl boyunca bakım işlerimizi yürütürken kış mevsimini de es geçmemekte fayda vardır. Kış döneminde bahçenizde çok fazla vakit geçirmiyor olsanız da bahçenizi ihmal etmemeniz gerekmektedir.Bu arada bilmekte fayda olan konu; mevsim gereği bazı bitkilerin yapraklarında renk değişimi ya da yaprak dökümü gözlemlenebilir. Bu durumu hastalıktan veya bitkinin ölmesinden ziyade doğal bir döngü olduğu ve bitkinin yaşamına devam edebilmesi için bu süreci yaşaması gerektiği bilinmelidir.Kış aylarında bitkilerin büyüme hızları yavaşlayıp uyku dönemine geçerler. Bu nedenle budama için en uygun mevsimlerden olan sonbahar ve kış aylarında gerekli budamalar yapılmalıdır.


Kış mevsiminde, bitkiler uyku döneminde olması nedeniyle su ihtiyaçları oldukça düşük olacaktır. Yine mevsimsel yağışlar nedeniyle de bahçe sulama programlarının revize edilerek düşürülmesi gerekmektedir.


Bitkiler kış mevsiminde uyku döneminde olması nedeniyle sert budamaların yapılması için oldukça uygun dönemde olup yapılacak budama işlemleri ile bitkinin sağlıklı gelişimi ve formu için aksatılmaması gerekmektedir.


Özellikle çim yüzeylerle yağış sonrası su birikintileri söz konusu ise mutlaka drenaj çalışması ya da saha tesviyesi yapılması gerekmektedir. Su birikintisi içinde kalan bitkiler hastalık ve zararlılara karşı açık hale gelirken aynı zamanda kök gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için bitkinizi kaybetmenize sebep olacaktır.Çim yüzeyler üzerine biriken yapraklar mutlaka periyodik olarak temizlenmelidir. Bitkinin su ve ışık temasını kesmesi nedeniyle bitkinizin hayatını tehlikeye sokabilecek bir durumdur.

Sert rüzgarın etkisiyle kırılan dallar mutlaka alınmalıdır. Dal budama işlemi tekniğine uygun yapılarak macunlama yapılması uygun olacaktır.


Soğuk havaya karşı dayanıklı olmayan türler sera naylonu ile sarılması ve korunması gerekir.


Bahçenizi ilkbahar ve yaz boyunca ve uzun vadeli kullanabilmeniz için kış dönemi boyunca da bakımlarını ihmal etmemenizi öneririm. Kışın yapılan bahçe bakımı ilkbahara bir yatırım olarak düşünülmelidir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page