top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

İLK İNTİBA; GİRİŞLER

“Peyzaj uygulamaları, yalnızca bitkilendirme işi ile sınırlı değildir, peyzaj uygulamaları kapsamında mekansal planlama yapılır, sirkülasyon çözümlenir, giriş-çıkışları tanımlayan düzenlemeler yapılır.” İfadelerini çok kez kullanmışımdır.Özellikle girişler bizim için odak noktası olmalıdır, vurgulandırılmalıdır, mekan içinde kendini belli etmelidir. Öte yandan girişler; o mekan hakkında ilk intibayı veren yerlerdir o yüzden evlerimizin girişleri de bizleri yansıtan bir ayna görevi görmektedir. Bu sebeple yapı girişlerinde kullanabileceğiniz, vurgu unsuru sağlayan bitkilendirmeler yapmak girişlerinize kimlik kazandıracaktır.
Müstakil yapı girişlerinde, sahanlığın yanlarında yeşil alan var ise bu alanlar farklı çalı türleri kullanılarak naturel bir kompozisyon kazandırılabilir, vurgu sağlanabilir. Mümkün ise simetrik bir uygulama yapılması tasarımı güçlendirecektir. Ayrıca bu tür bir uygulama ile merdiven basamağı yükseltisi bitkilendirme ile saklanacak ve yumuşak bir hat oluşacaktır. Bu gibi küçük alanlarda çim yerine çalı bitkileri kullanmak daha akılcıdır. Ayrıca belirtmeliyim ki bu tarz uygulamaların zemininde malçlama yapmak gereklidir, aksi takdirde yabani ot kontrolü ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.
Giriş sahanlığında yeşil alan yok ise, yine bahçeden yapı girişine ulaştıran yürüyüş yolunda simetrik bir bitkilendirme çalışması yapılabilir. Bu gibi küçük alanlarda çim yerine çalı bitkileri kullanmak daha akılcıdır. Hem girişi, hem yürüyüş yolunu vurgularken, bu mekansal kurgu, ilk kez evinize gelen kişileri girişe doğru yönlendirmiş olacaktır.


Bunlar dışında; eğer girişlerinizde bitki dikebileceğiniz yeterli alanınız yoksa ya da apartman dairesi girişlerinize bir kimlik kazandırmak istiyorsanız dikkat çekici saksılar ile vurgu oluşturabilirsiniz.Farklı materyallerle imal edilen saksılar, pratik bir şekilde girişlerinize renk ve vurgu kazandıracaktır.


Küçük alanlar bile doğru tasarım ve materyaller ile çok çarpıcı mekanlara dönüşebilir. Doğru noktada doğru ölçüde vurgu oluşturmak mekansal algı sağlar ve estetiklik kazandırır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page