top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

BAHÇENİN ZARURİ İHTİYACI; BAHÇE AYDINLATMALARI

Bahçe aydınlatmaları; peyzaj tasarımlarımızın zorunlu donatıları… Hem fonksiyonel hem de dekoratif amaçlı kullandığımız bahçe aydınlatmalarını ihtiyacımıza göre farklı boylarda ve tiplerde tercih edebiliyoruz. Yine estetik açıdan farklı modeller, farklı materyallerden imal edilmiş ürünler ve farklı ışık renkleri ile karşımıza çıkabiliyor.

Bahçe aydınlatmaları kullanım birinci kullanım amacımız -özellikle küçük bahçelerde- yürüyüş yollarının aydınlatılmasıdır. İkinci olarak da; kapı girişleri, güvenlik açısından bahçe sınırları, oturma alanları, oyun sahaları, otopark gibi alanların aydınlatması hem güvenlik hem de bahçenin gece gündüz kullanımı açısından önem taşımaktadır.


Dış mekan aydınlatma türleri; dış mekan duvar aydınlatması, dış mekan spotları, farklı boylarda aydınlatma direkleri, çim aydınlatması, duvar üstü bahçe aydınlatma armatürleri, projektörler olarak karşımıza çıkmaktadır.


Bu alanların aydınlatılması sırasında kullanılacak aydınlatma birimlerinin ışık rengi, yüksekliği, açısı, gücü tasarımlarımıza yön veren kriterlerdir. Gereğinden fazla ışığın olması, ışık kirliliği olarak karşımıza çıkacak iken yetersiz bir ışık, yeterli aydınlanmanın gerçekleşemeyeceği anlamına gelecektir.


Ayrıca estetik amaçlı, bitki aydınlatmaları da hoş ve sıcak bir görsellik için kullandığımız yöntemlerdendir. Bitki spotları, led ışıklar, çim ayıracı içinden geçirilen ledler, yüksek ve dominant ağaçların dekoratif amaçlı gövdesinin zincir ledlerle kaplanması sıklıkla yaptığımız uygulamalardır.


Aydınlatma elemanları ile bahçeniz daha güvenli ve şık bir hale alabilir. O yüzden aydınlatma konusunu hafife almamamız gerekir. Geceleri bahçenizin efektif kullanımını sağlayan aynı zamanda güvenliği için de bir hayli önemli olan aydınlatma birimleri ile bahçenizin havasının da değiştiğini göreceksiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page