top of page
  • Yazarın fotoğrafıMEDİHA ÇAĞLI

BAHÇELERDE KIŞA MEKAN YARATMAK

Kış ayları geldi ve havalar soğumaya başladı. Fakat pandeminin artarak devam etmesi bir yandan, İzmir’de yaşanan depremin etkisi diğer bir yandan, yazlık müstakil konutlar mülk sahipleri tarafından hala kullanılmakta olduğunu görüyoruz. Evden çıkma kısıtlamalarının yeniden gündeme gelmesiyle de kış boyunca da mülk sahipleri tarafından kullanılmaya devam edileceğini düşünüyorum.
Yazlık müstakil konutların kışın da kullanımı;tamamen yaz için tasarlanmış olan müstakil konutların bahçelerinin kullanımını da kaçınılmaz hale getirecektir. Peki kışın yazlık müstakil konutlarımızın bahçesini nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz. Havanın soğukluğu, gündüzlerin kısalığı, gecelerin uzunluğu bahçe kullanımı için dezavantajken bunu nasıl çözümleyerek bahçeleri kullanıma kazandırabiliriz.

  1. İyi planlanmış bir bahçe aydınlatması:Öncelikle güzel bir bahçe aydınlatması şart. Erken kararan hava, dış mekanın doğal aydınlanmasına engel iken iyi planlanmış bir bahçe aydınlatması ile bahçenin görünürlülüğe buna bağlı kullanılabilirliği sağlanmalı. Burada; bitki aydınlatması ile yürüyüş yolu aydınlatmaları oldukça önemli. Tavsiyem aydınlatma rengi olarak gün ışığı kullanmanız yönünde, gün ışığı bahçenizi daha modern gösterirken ışık kirlillği riskini en aza indirmiş olacaksınız.

  2. İçinizi ısıtan localar oluşturun. Özellikle rüzgar almayan, mümkünse güney bakarlı alanda oturmak ve vakit geçirebilmek için bir loca oluşturabilirsiniz. Locanıza ekleyeceğiniz modüler ya da sabit bir şömine, bahçede daha uzun süre vakit geçirmenizi sağlarken misafirlerinizi de bu keyifli ve sosyal mesafeye uyumlu açık mekanınızda rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

  3. Yarı açık mekanlar yaratın. Bahçenizde aniden bastıran yağmuru, sert esen rüzgarı kesen yarı açık mekanlar oluşturarak bahçenizi kullanıma kazandırabilirsiniz. Pergola, kabana, gazebo, çardak gibi yapılar kış aylarında bahçenizi daha konforlu kullanmanızı sağlar. Ayrıca yan yüzeylerde modüler camlar kullanarak güzel bir kış bahçesi oluşturabilirsiniz. Bu yapıları evinizin terasından sundurma ile uygulayabileceğiniz gibi bahçenizde, mümkünse gün içinde güneş alan bağımsız bir alanda da çözümleyebilirsiniz.

Yazlık müstakil konut bahçelerinizi bahsettiğim üç öneri ile kullanıma kazandırabilir, böylelikle evden çıkma yasaklarının gelmeye başladığı bu günlerde dört duvar arasında sınırlı kalmamış olursunuz.

İçinizi ısıtan bir kış geçirmeniz dileğiyle…

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page